Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata u Hrvatskoj, koji se obilježava svake godine 18. studenog, posebno je posvećen žrtvama Vukovara i Škabrnje. Na taj dan 1991. godine, nakon dugotrajne opsade, Vukovar je pao u ruke JNA i srpskih paravojnih postrojbi.
Grad Vukovar doživio je ogromna razaranja i stravične gubitke ljudskih života. Tisuće civila i branitelja, uključujući žene, djecu i starije osobe, izgubile su život, a mnogi su ranjeni i zarobljeni. U Škabrnji, selu u Dalmatinskoj zagori, 18. studenog 1991. godine dogodio se jedan od najtragičnijih masakra u Domovinskom ratu, kada su srpske paravojne snage ubile 45 civila i branitelja, među kojima su bili i starci, žene i djeca. Ove dvije tragedije, Vukovar i Škabrnja, postale su simboli stradanja, heroizma i otpora tijekom Domovinskog rata.
**Obilježavanje Dana sjećanja 2024. godine**
Godina 2024. bit će još jedna prilika za odavanje počasti svim žrtvama rata, onima koji su dali živote u obrani Hrvatske i onima koji su nestali u ratu. Program obilježavanja uključivat će:
1. **Komemoracije i mise zadušnice** - u Vukovaru i Škabrnji bit će održane komemoracije, uz odavanje počasti žrtvama i polaganje vijenaca na spomen-obilježjima. Misa zadušnica u Vukovaru u crkvi sv. Filipa i Jakova bit će posebno emotivna prilika za molitvu za sve poginule, nestale i preminule u Domovinskom ratu.
2. **Podrška obiteljima žrtava** - Vlada Republike Hrvatske, vojni i civilni dužnosnici, te brojne organizacije koje okupljaju branitelje i njihove obitelji, svakodnevno rade na očuvanju sjećanja na stradale. Obilježavanje ove godine bit će i prilika za podsjećanje na važnost pravde za žrtve i traženje odgovornosti za zločine počinjene tijekom rata.
3. **Sjećanje na heroje** - posebne manifestacije bit će posvećene herojima obrane, poput poginulih branitelja i civila, ali i onima koji su preživjeli te borbe, od kojih mnogi danas nose rane rata, kako fizičke tako i psihičke.
4. **Edukacija i istina** - kroz brojne aktivnosti, izložbe, tribine i predavanja, cijelo društvo poziva se na očuvanje istine o Domovinskom ratu, te na prijenos tih vrijednosti na mlade generacije, kako bi se spriječilo zaboravljanje i falsificiranje povijesti.
Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata simbolizira odanost i poštovanje prema svima koji su dali život za slobodnu Hrvatsku, te podsjeća na nužnost mira, pomirenja i izgradnje budućnosti u kojoj su žrtve poštovane i nikada zaboravljene.
U Zagrebu, Osijeku, Splitu i drugim gradovima također se održavaju simbolična obilježavanja, a ljudi diljem Hrvatske često posjećuju spomenike, spomen-ploče i mjesta stradanja, odajući tako počast svima koji su dali svoje živote u obrani domovine.